New Worlds – New Solutions
2009-12-11
Konferensen New Worlds - New Solutions, som hölls i Lund den 7-8 juli 2009, inledde det svenska ordförandeskapet och anordnades med målsättningen att lägga en grund för den framtida europeiska forsknings- och innovationspolitiken samt det kommande ramprogrammet för forskning och innovation (FP8 2014-2020).
Konferensrapporten " Research and Innovation as a basis for developing Europe in a global context" sammanfattar sessionerna och redovisar även talen från talen från högskole- och forskningsminister Tobias Krantz och kommissionär Janez Potocnik vid Europeiska kommissionens DG Forskning.
Lund Declaration, som presenterades under konferensen och överlämnades till Tobias Krantz, hänvisar till nödvändigheten att förändra den europeiska forskningspolitiken och inrikta sig på att ta sig an de globala utmaningarna som klimatförändringar och pandemier i stället för att stagnera genom byråkratiska strukturer.
Läs mer på Vetenskapsrådets hemsida
/ Maria Estefors
Nyheter på området
Stort anslag till Umeåforskare för utveckling av "grönt kol"
2012-01-31
Institutionen för tillämpad fysik och elektronik vid Umeå Universitet tilldelas 9,5 miljoner av forskningsprogrammet SECTOR för att utveckla ”grönt kol” av biomassa. SECTOR ingår i EU:s sjunde ramprogram där man satsar totalt 65 miljoner kr.
EU research and innovation: What role for regions and cities after 2013?
2012-01-24
Den 13 december arrangerades ett forum för att diskutera hur forskning och innovation bör implementeras på lokal och regional nivå efter 2013. En sammanfattande rapport från forumet finns att läsa här.
Samråd om statligt stöd för forskning, utveckling och innovation
2012-01-16
EU-kommissionen har publicerat ett samråd angående en översyn av EU:s regler om statligt stöd för forskning, utveckling och innovation. Samrådet avslutas 24 februari.
Hur kan Horizon 2020 främja forskning och innovation hos SMF:s?
2011-12-13
Den 1 december arrangerades en konferens med syfte att diskutera hur Horizon 2020 och andra nätverk kan stödja SMF:s att satsa på forskning och innovation.
Plan klar för innovationspartnerskapet inom aktivt och hälsosamt åldrande
2011-12-05
Den 7 november presenterades en strategisk genomförandeplan inom partnerskapet för ett aktivt och hälsosamt åldrande, det första av de europeiska innovationspartnerskapen. Målet med partnerskapet är att öka antalet friska levnadsår med två år fram till 2020.
