Östersjöstrategin och långtidsbudgeten upp för diskussion i det allmänna rådet
2011-11-18
Den 15 november träffades EU-ministrarna,
däribland, EU-minister Birgitta Ohlsson, i rådet för allmänna
frågor. Upp för diskussion var EU-kommissionens förslag om den nya
långtidsbudgeten för 2014-2020, och särskilt fokus låg på den
gemensamma jordbruks- och sammanhållningspolitiken. Sverige har
tidigare varit kritisk mot en ökad budget, vilket det nya förslaget
innebär, och fortsatte på den linjen genom att argumentera för
behovet av kraftfulla nedskärningar och reformer av både den
gemensamma jordbrukspolitiken och
sammanhållningspolitiken. Vad gäller sammanhållningspolitiken
förespråkar Sverige att fokus bör ligga på de minst utvecklade
regionerna och rörande jordbrukspolitiken anser Sverige att
tydligare fokus bör vara på markandsorientering, förenklingar och
miljöstyrning.
Östersjöstrategin var även upp för diskussion, och allmänna rådet uppmanar nu bland annat EU-kommissionen att göra en översyn av Östersjöstrategin i början av 2012 som sammanfattar de lärdomar som två års genomförande givit. En viktig åtgärd blir att identifiera tydliga mål och indikatorer för en framtida utvärdering.
Läs mer om allmänna rådets möte här
/Hanna Högberg och Joel Larsson
Nyheter på området
Möte om Östersjöstrategin
2012-05-09
Genom iBSG, anordnade North Sweden den 3 maj ett seminarium om EU-kommissionens tankar om hur Östersjöstrategin benämns i det gemensamma strategiska ramverket.
Nya mål för Östersjöstrategin
2012-03-23
EU-kommissionen introducerar tre nya mål som ska leda till ett utökat samarbete mellan medlemsländerna som omfattas av EU:s strategi för Östersjöområdet.
NSPA Forum i Sundsvall
2012-03-09
Den 18-19 april är det dags för NSPA Forum i Sundsvall. Fokus är den tematiska koncentrationen av EU:s nästa finansieringsperiod och dess möjligheter för de glest befolkade regionerna i norra Europa
Östersjöstrategin och långtidsbudgeten upp för diskussion i det allmänna rådet
2011-11-18
Den 15 november träffades EU-ministrarna i rådet för allmänna frågor. Östersjöstrategin samt EU-kommissionens förslag om den nya långtidsbudgeten stod på agendan.
iBSG presenterade sammanställning om Östersjöstrategin
2011-11-15
Under det årliga forumet för Östersjöstrategin presenterades en sammanställning framtagen av iBSG (informal Baltic Sea Group) inför den kommande revideringen av Östersjöstrategin.
